Przykładowe pytania do DJa – czyli jak przygotować się do spotkania z DJem przed weselem

Wszyscy zgodzimy się, że muzyka to jeden z najważniejszych elementów na weselu. Wybór osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną przyjęcia to decyzja, którą przyszła para młoda podejmuje zazwyczaj na początku przygotowań do ślubu i wesela.

Nasze główne założenie jest takie, że pierwszą fazę poszukiwań DJa macie już za sobą. Otrzymaliście informację o dostępności terminu, pełną ofertę i wiecie już ile kosztują poszczególne usługi. Na tej podstawie wybraliście kilku faworytów – a następnie umawiacie się z nimi na rozmowę, aby ustalić szczegóły.

Dopiero na tym etapie ten poradnik będzie dla Was przydatny. Napisaliśmy go z myślą, aby pomóc Wam w łatwy sposób odfiltrować amatorów od profesjonalistów. Bo jeśli traficie na prawdziwego eksperta od wesel, to nie musicie przygotowywać ani jednego pytania do DJa – po spotkaniu i tak będziecie wiedzieć wszystko, co powinniście. Startujemy!

1. Jak długo jesteś DJem? Na ilu weselach już zagrałeś?

Często te informacje są zawarte na stronie internetowej lub profilu w mediach społecznościowych. Takie pytanie do DJa ma na celu sprawdzić jego doświadczenie. Ślub to często najważniejsze wydarzenie w życiu i wskazane jest, aby osoba prowadząca wesele znała specyfikę tego typu imprez.

Na rynku djskim mamy zarówno osoby specjalizujące się wyłącznie w weselach, jak i wszechstronnych DJów, którzy grają imprezy różnego typu. Warto dopytać czym DJ zajmuje się oprócz wesel i jakie ma w tym doświadczenie – im więcej różnorodnych imprez, tym generalnie lepiej. Natomiast może także okazać się, że DJ głównie gra na szkolnych dyskotekach, a to będzie jedno z jego pierwszych wesel.

2. Czy jesteś też wodzirejem?
Jak wygląda prowadzenie imprezy?
Co robisz, gdy goście nie chcą tańczyć?

Niektórzy z DJów czują się bardzo komfortowo pracując z mikrofonem, inni wolą go jak najmniej używać, a jeszcze inni w ogóle nie biorą go do ręki i zabierają ze sobą osobę, która będzie się zajmować konferansjerką.

Jeśli wcześniej wiecie, że Wasi goście potrzebują zachęty aby ruszyć do tańca, to potrzebujecie showmana; z kolei jeśli planujecie stonowane i spokojne przyjęcie, to lepiej nie decydować się na DJa, który co chwila będzie zagrzewać gości „do boju” różnymi okrzykami.

Warto też przedyskutować te elementy wesela, za które DJ będzie odpowiedzialny, mam na myśli przede wszystkim przebieg oczepin. Zapytajcie DJa o jego preferencje i pomysły, aby dowiedzieć się czy są zgodne z Waszymi oczekiwaniami.

3. Czy to Ty będziesz DJem na naszym weselu?

Na polskim rynku funkcjonują agencje, które w różny sposób zarządzają swoimi DJami. Powinniście wcześniej mieć możliwość weryfikacji z kim będziecie współpracować – aby nie okazało się potem, że na pytania do DJa odpowiadała zupełnie inna osoba, która nie będzie miała nic wspólnego z Waszym przyjęciem.

W umowie koniecznie powinny znaleźć się konkretne dane osobowe wykonawcy – macie wtedy gwarancję, że na Waszym weselu zagra dokładnie ta osoba.

4. Czy grałeś w tym miejscu wcześniej? 

Jeśli DJ miał już przyjemność pracować w danym lokalu, to niewątpliwie powinien mieć dodatkowego plusa. Znając charakterystykę danego miejsca będzie w stanie je ocenić i być może podpowie Wam coś istotnego w kwestiach organizacyjnych.

Później taki DJ będzie mieć ułatwioną pracę – każdy z lokali ma inny rozkład pomieszczeń, akustykę czy umiejscowienie gniazd elektrycznych, co należy uwzględnić przy instalacji sprzętu przed imprezą.

5. W jakim stopniu mamy wpływ na muzykę na naszym weselu?
Czy robisz dedykacje i czy spełniasz prośby gości zamawiających utwory?
Czy są piosenki których nie grasz?

Większość DJów jest bardzo czuła na ingerencję w ich repertuar. Grają oni utwory, które ich zdaniem zawsze się sprawdzają i pozwalają tylko na niewielkie odstępstwa od tego. Niektórzy jednak nie mają problemu z tym, aby to para młoda decydowała o muzyce którą chce usłyszeć. Zadaniem DJa będzie wtedy odpowiednie połączenie tego w całość.

Można też znaleźć złoty środek pomiędzy tymi podejściami – gdy DJ bazując na własnych zasobach muzycznych będzie podczas wesela dopasowywać się do gustu waszych gości, a w międzyczasie spróbuje umiejętnie wpleść utwory, które koniecznie chcielibyście usłyszeć.

Niektórzy DJe mają przygotowane swoje przykładowe playlisty hitów weselnych, którą z chęcią Wam udostępnią. My też takie mamy – zajrzyjcie na nasze listy na spotify.

Jeśli chodzi o zamawianie przez gości weselnych konkretnych utworów, to DJe zazwyczaj nie mają problemu ze spełnianiem życzeń – pod warunkiem, że pasują do Waszych wcześniejszych ustaleń dotyczących muzyki oraz znajdują się w dyskografii.

Część DJów powołuje się na klauzulę sumienia i nie gra na swoich imprezach pewnych gatunków muzycznych. Jeśli na stronie albo w ofercie nie było o tym wzmianki, to warto dołączyć to do listy pytań do DJa – aby w dniu imprezy uniknąć rozczarowania.

6. Ile czasu mamy na podjęcie ostatecznej decyzji?
Czy zarezerwujesz dla nas termin zanim podpiszemy umowę?

Gdy dochodzi do spotkania DJa z narzeczonymi, to zazwyczaj kończy się ono podpisaniem umowy. Jednak niektóre pary potrzebują dodatkowego czasu na zastanowienie – aby przedyskutować między sobą wrażenia po rozmowie i na spokojnie podjąć decyzję o dalszej współpracy.

Generalnie można wyróżnić dwa najczęściej spotykane podejścia DJów do kwestii rezerwacji terminów. Pierwsi dają po spotkaniu konkretny czas na zastanowienie, drudzy w ogóle nie przewidują rezerwacji – dopiero  po podpisaniu umowy data zostaje uznana za “zaklepaną”.

Natomiast przestrzegamy przed DJami stosującymi tzw. agresywne techniki sprzedaży. Zwroty typu „jeśli zdecydujecie się dziś, to dostaniecie rabat” albo „dostałem zapytanie na ten sam termin wesela i jutro mam już umówione spotkanie” mają na celu wymusić na was podjęcie szybkiej decyzji. Ogranicza to możliwość spotkania się z innymi DJami, którzy mogą Wam się bardziej spodobać.

7. Co z umową?

Sporządzenie umowy to absolutna podstawa każdej współpracy. Jest to przede wszystkim pisemna gwarancja, że DJ pojawi się u Was w danym terminie!

Aby umowa miała moc prawną, musi obligatoryjnie zawierać pewne zapisy – jak data czy oznaczenie stron. Umowa weselna z DJem dodatkowo powinna szczegółowo regulować ustalenia dotyczące zobowiązań (np. godziny trwania imprezy) oraz ściśle określać warunki finansowe.

Przed podpisaniem umowy przeczytajcie ją dokładnie, aby żaden warunek was nie zaskoczył. Poproście o draft umowy jeszcze przed spotkaniem – wtedy będziecie mogli przygotować do niego konkrente pytania. Jeśli DJ nie chce podpisać umowy, to uważajcie – na pewno coś kombinuje!

8. Czy musimy ponieść jeszcze jakieś dodatkowe koszty związane z DJem?

Zazwyczaj tak. Pierwszy z elementów to wyżywienie. Niektórzy DJe zadowalają się jednym ciepłym daniem. Ale są też tacy, którzy zastrzegają, że mają dostawać takie same posiłki jak goście na weselu. W każdym razie DJ powinien zawsze mieć zagwarantowane miejsce przy stole.

Drugi element – transport sprzętu i przejazd na miejsce imprezy. Niektórzy DJe mają tak skonstruowane oferty, że dojazd od razu jest uwzględniony w cenie. Natomiast częściej jest on dodatkowo płatny – a kwota zależy od liczby kilometrów do przejechania.

Trzecia rzecz – nocleg. Pod tym względem polityka DJów też jest różna. Jedni wolą bezpośrednio po imprezie iść do łóżka, a po kilku godzinach snu jechać dalej; inni z kolei od razu po weselu demontują sprzęt i wsiadają do auta.

Szczerze polecamy wszystkie powyższe elementy zapisać w umowie.

9. Czy pobierasz zaliczkę?
Ile wynosi i kiedy trzeba ją zapłacić?

Prawie wszyscy DJe pobierają przedpłatę w celu rezerwacji terminu. Zazwyczaj oscyluje ona w okolicach 30% całej kwoty za wesele – ale równie dobrze może to być mniej albo więcej.

Sprawdźcie koniecznie jak jest nazwana przedpłata w umowie – czy mowa o zadatku, czy o zaliczce. Mimo, że te dwa zwroty brzmią podobnie, to znacznie różnią się między sobą – w szczególności gdy umowa zostanie wypowiedziana przez którąś ze stron.

10. Czy jest możliwość wydłużenia czasu wesela?

Dość często zdarzają się sytuacje, że DJ wykonał świetną robotę i rozkręcił towarzystwo do tego stopnia, że goście chcą bawić się dłużej niż to zaplanowaliście. Dlatego warto wcześniej zapytać o warunki ewentualnego przedłużania wesela. Przede wszystkim czy w ogóle istnieje taka możliwość; a jeśli tak, to jaka jest kwota oraz jak jest naliczana.

Warto też zadbać o to, aby warunki dotyczące przedłużania wesela zapisać w umowie. Zdarzają się bowiem sytuacje, że następnego dnia DJ ma zakontraktowaną imprezę i musi skończyć pracę o konkretnej godzinie, aby starczyło mu czasu do przygotowania się na kolejne wydarzenie.

11. Jak często robisz przerwy?

Jedną z przewag DJa nad zespołami weselnymi jest to, że potrzebuje on mniej przerw, a muzyka może być odtwarzana nawet wtedy, kiedy DJ nie znajduje się na swoim stanowisku.

Czasami harmonogram wydarzeń na weselu jest ułożony w taki sposób, że DJ sam zaproponuje zrobienie przerwy – zbyt długo trwające bloki taneczne mogą przynieść odwrotny skutek od zamierzonego! Pamiętajcie, że wesela to nie tylko zabawa na parkiecie, ale także okazja do spotkań rodzinnych i rozmów z dawno niewidzianymi osobami.

12. Sytuacje awaryjne – czy posiadasz zapasowy sprzęt?

Jeśli chodzi o tzw. sprzęt backupowy, to wyłącznie niewielki odsetek DJów oferuje takie rozwiązanie. Trzeba mieć świadomość, że zapewnienie zapasowego nagłośnienia lub oświetlenia równoznaczne jest z wyższym wynagrodzeniem dla DJa.

Niemniej jednak można zapytać DJa czy sytuacja typu zalanie konsolety przez kogoś z gości lub spalenia głośnika miała już kiedyś miejsce. A jeśli nie, to czy istnieje jakikolwiek plan awaryjny w takim przypadku.

13. Czy spożywasz alkohol podczas wesela?

Faktem jest, że DJe piją coraz mniej alkoholu podczas wesel. Jeśli już, to zdarzają się symboliczne kolejki za zdrowie państwa młodych albo pojedyncze drinki. Coraz więcej DJów chce wykazać się profesjonalnym podejściem do swojej pracy i dobrowolnie odmawia nawet kropli alkoholu.

Pamiętajcie, że postawienie alkoholu na stół dla obsługi nie jest obowiązkowe. Jeśli DJ od początku twierdzi, że musi się napić w trakcie wesela, aby złapać lepszy kontakt z publiką, to radzimy dwa razy się zastanowić przed podjęciem współpracy z taką osobą.

14. Jak jesteś ubrany na weselu? Czy ustawiasz swój baner reklamowy?

Przeglądając zdjęcia danego DJa zwróćcie również uwagę na wygląd jego stanowiska. Czy wiecie, że pojawia się ono na drugim planie niemal na połowie ujęć z wesela? Estetycznie wkomponowane logo jest jak najbardziej w porządku, ale przestrzegamy przed wszelkiego rodzaju podświetlanymi banerami i roll-upami – zdecydowanie nie jest to fajne tło na zdjęciu z pierwszego tańca.

Tak samo DJ swoim ubiorem może dopasować się do charakteru uroczystości. Garnitur mniej lub bardziej stonowany to w większości standard, ale nie zawsze. Zajrzyjcie do galerii z imprez danego DJa – ona Wam wszystko pokaże. Jest też liczna grupa DJów, którzy całkowicie przebierają się podczas wesela i stosują różnego rodzaju dodatki typu kapelusze, peruki czy okulary – ale o tym tak samo będziecie wiedzieć po obejrzeniu zdjęć z poprzednich imprez.

Poniżej wklejamy zdjęcie znalezione na jednym z portali z ogłoszeniami weselnymi. Sami odpowiedzcie na pytanie – czy chcielibyście, aby w najważniejszym dla Was dniu DJ wyglądał w ten sposób…

PODSUMOWANKO

Naszym zdaniem spotkanie z DJem przed podpisaniem umowy – na żywo lub online – jest niezbędne! Obie strony korzystają na lepszym poznaniu się przed imprezą. “Chemia” między Wami może być drobnym nadużyciem tego określenia, ale generalnie istotne jest, aby DJ po prostu Wam pasował. Warto jest zatem spędzić trochę czasu na wspólnej rozmowie, gdyż łatwiej będzie Wam potem zaufać danej osobie i powierzyć jej prowadzenie Waszego wesela.

Nie bójcie się zadawać pytań! My DJe mamy świadomość, że pierwszy raz organizujecie tak ważną imprezę – macie prawo nie wiedzieć wszystkiego 🙂 Większość DJów uwielbia gadać i chętnie podzieli się z Wami swoim doświadczeniem.

To  już koniec naszego poradnika dotyczącego rozmowy z DJem przed weselem. Zachęcam do przeglądania wszystkich wpisów na naszym blogu, na pewno znajdziecie tam inne równie interesujące tematy!

Blog

znajomi-na-weselu-grafika-z-młodą-parą

Czy znajomi na weselu są siłą napędową?

Czy wyobrażacie sobie własne wesele bez przyjaciół? Często naszych najbliższych znajomych traktujemy jak rodzinę, bo zawsze są blisko nas i wspierają niezależnie od okoliczności. Ta wyjątkowa impreza jest wspaniała okazją, aby zgromadzić wszystkich przyjaciół w jednym miejscu – tym bardziej, że różni znajomi na weselu mogą widzieć się po raz pierwszy.  W sieci znajdziecie wiele… View Article

dzieci-na-weselu-taniec-zabawa

Dzieci na weselu – równoprawni imprezowicze z dorosłymi

Czy zabawa weselna musi być skierowana wyłącznie do osób dorosłych? Dzieci to wdzięczni i urokliwi goście, ale też na swój sposób problematyczni. Dodatkowo pojawienie się dzieci na weselu wzbudza wiele kontrowersji. Czy są one słuszne? Z jednej strony stoły zastawione szkłem i gorącymi posiłkami, do tego alkohol, czyli niezbyt przyjazne środowisko dla dzieci. Z drugiej… View Article

harmonogram-weselny-plan-wesela

Harmonogram weselny okiem DJa – praktyczne porady z naszego punktu widzenia – cz. 1

Plan wesela – komu to potrzebne? Każda przyszła para młoda w pewnym momencie organizacji własnego wesela staje przed bardzo ważnym wyzwaniem – jak zaplanować dzień ślubu, aby o niczym nie zapomnieć i ze wszystkim zdążyć? Nic nie jest proste, gdy robi się to pierwszy raz! Dlatego chcemy Wam ułatwić cały ten proces i podpowiedzieć kilka… View Article

Kontakt z nami

Jesteśmy z Warszawy,
działamy na terenie całej Polski.


WM Studio - Wedding Masters DJs
Chełmska 12/20
00-725 Warszawa

info@wmstudio.pl
Napisz na Messenger
+48 730 340 040