ILE KOSZTUJE DJ NA WESELE? (i dlaczego tak dużo)

Organizujecie wesele. Macie już wybrany termin ślubu. Znaleźliście idealne miejsce w którym odbędzie się Wasze przyjęcie. Zaczynacie poszukiwania równie idealnych usługodawców. W pewnym momencie dochodzicie do kwestii oprawy muzycznej. Zdecydowaliście już, że na Waszym weselu zagra DJ. Zaczynacie sprawdzać konkretne osoby… I w tym momencie zaczyna się prawdziwa jazda 🙂

Spędzacie na poszukiwaniach godzinę, nim się obejrzeliście zleciały już trzy, potem kolejny dzień… I tak mija tydzień, a Wy po kilkunastu mailach i rozmowach telefonicznych dalej nie wybraliście odpowiedniej osoby. Otrzymaliście różne oferty, a te zazwyczaj są porozbijane na czynniki pierwsze. Trafiacie na dziwnie ponazywane pakiety, tajemnicze skróty pokroju JBL, QSC czy ADJ, dymy, saksofony, fotobudki, pirotechniki… Do tego niektórzy DJe mają w ofercie tylko jedną cenę, więc jeszcze trudniej porównać to między sobą. A najbardziej problematyczne jest to, że większość ofert często jest podobnych do siebie opisem, a zasadnicza różnica to cena.

Z drugiej strony zatrudnienie DJa na wesele nie jest czynnością, którą wykonuje się zbyt często. Dlatego tak naprawdę sami nie wiecie ile powinna kosztować taka usługa. Widełki stawek DJskich za wesele, które możecie odnaleźć na różnych portalach czy forach, również niewiele rozjaśniają – gdyż wpisy są często już nieaktualne, a rozstrzał kwotowy jest ogromny. Jeśli więc jesteście ciekawi skąd wynikają te różnice cenowe i dlaczego DJ na wesele może być taki drogi, to postaramy się wyczerpująco odpowiedzieć na te pytania bazując na własnym przykładzie.

A jeśli chcecie od razu poznać aktualne (na 2021 rok), średnie stawki DJów weselnych, to przewińcie od razu do podsumowania.

CENA WYNIKA Z:

DOŚWIADCZENIA

jesteśmy specjalistami od wesel, a na pierwszym miejscu stawiamy jakość.

1) Kilka lat obecności na rynku muzycznym danego DJa wystarczy, aby był on droższy od osób dopiero stawiających swoje pierwsze kroki na imprezach. W każdym biznesie, niezależnie od branży, normalną praktyką jest to, że jeśli mamy dużo zapytań o ten sam termin lub produkt, to podnosimy cenę.

Pamiętajmy, że nie każdy z początkujących DJów musi być słaby! Często jest on w stanie poprowadzić imprezę na takim samym poziomie (albo i wyższym) jak jego starszy kolega, to jednak aby zachęcić do siebie parę młodą zazwyczaj musi mieć niższą cenę – chociażby z tego względu, że może pochwalić się mniejszą ilością materiałów z imprez w których brał udział.

2) Dłuższa obecność DJa na rynku przekłada się także na legalne prowadzenie biznesu. Dochodzą nam wtedy koszty prowadzenia działalności czy podatków, które musimy odprowadzić od każdej zagranej imprezy. Jeśli chcemy działać legalnie, to nie będziemy w stanie ominąć tych wydatków.

Niektórzy początkujący DJe (szczególnie na początku kariery) mogą pozwolić sobie na niższe stawki gdy działają w szarej strefie i nie muszą ponosić pewnych kosztów.

3) Zdobyte doświadczenie przekłada się na naszą reakcję w kryzysowych sytuacjach – dzięki niemu wiemy jak się zachować i potrafimy zachować zimną krew. Ktoś, kogo potrzebujesz w tym stresującym dla Ciebie dniu, to ostoja spokoju, która z opanowaniem zareaguje adekwatnie do danego zdarzenia.

Istnieje prawdopodobieństwo, że początkujący DJ dopiero będzie uczyć się na Twoim weselu – dlatego każda nadzwyczajna sytuacja może zakończyć się katastrofą.

4) DJ z doświadczeniem będzie w stanie pomóc Wam w wielu innych aspektach przyjęcia. Chcecie wprowadzić jakiś niestandardowy element na Waszym weselu? Jeśli Wasz Dj zareaguje z entuzjazmem, to świetnie! My uwielbiamy wszystkie indywidualne pomysły, opowiedzcie nam o nich i razem zastanówmy się jak to wykonać od strony technicznej i logistycznej, aby efekt był jak najlepszy. Zwrócimy także Waszą uwagę na najbardziej istotne rzeczy i podpowiemy co może być trochę mniej ważne – w ciągu roku widzimy więcej wesel niż niektórzy przez całe swoje życie i mamy trochę rozeznania w tym temacie 🙂

Początkujący DJ nie ma jeszcze swojego doświadczenia którym mógłby się z Wami podzielić i często bazuje na opowieściach kolegów z branży, które niekoniecznie przekładają się na rzeczywistość.

5) Na podstawie naszego doświadczenia z dużymi imprezami (gdzie dany człowiek jest odpowiedzialny tylko za jedną rzecz), podjęliśmy decyzję o obsługiwaniu wesel w składzie dwuosobowym. Wszystkie czynności, które wykonuje DJ/Konferansjer w jednej osobie dzielimy między siebie – mamy jasno określone obowiązki, więc każdy może skupić się na swojej pracy. Dzięki podziałowi ról każdy z nas może lepiej i dokładniej wykonać swoją część niż w przypadku, gdy wszystko jest na głowie jednej osoby.

DJ/Konferansjer w jednej osobie to zazwyczaj tańsza opcja – nawet jeśli cena za usługę jest ta sama, to nocleg i wyżywienie sumarycznie wychodzi taniej niż przy składzie dwuosobowym. jeśli jesteście ciekawi jakie są zalety prowadzenia wesela przez dwie osoby, to odpowiedź znajdziecie w tym wpisie

CENA WYNIKA Z:

POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA 

to pewność, że nie musicie się o nic martwić i że jesteśmy po Waszej stronie.

1) Mamy świadomość, że wesele jest tylko raz i nie da się go powtórzyć, dlatego skupiamy się na Was i na Waszych potrzebach. Z każdą parą młodą przeprowadzamy kompletny wywiad, omawiamy wspólnie każdy podpunkt przyjęcia, a podczas imprezy traktujemy nasze ustalenia jako świętość. Dopuszczamy możliwość, że w trakcie wesela pojawi się jakiś nieprzewidziany punkt albo sami zasugerujemy pewną zmianę – jednak nic nie zrobimy bez Waszej wyraźnej akceptacji.

Znamy wielu DJów, którzy za wszelką cenę chcą się wykazać na weselu i dodają coś od siebie – coś, co będzie w danym momencie wydawać im się dobre, a będzie dokładnym przeciwieństwem Waszego wymarzonego wesela.

2) Każde wesele wygląda u nas inaczej. Nasza praca to nie tylko samo prowadzenie przyjęcia, ale też przygotowanie się do niego: czas poświęcony na spotkania, zbieranie muzyki, personalizowanie zabaw, opracowanie harmonogramu… A jak powszechnie wiadomo – czas to pieniądz 🙂 Mimo tego chcemy poświęcić go jak najwięcej na dobre przygotowanie się, gdyż później wesele prowadzi się łatwiej, a samo przyjęcie wychodzi lepiej. Taka elastyczność wymaga często od nas dużego wysiłku i poświęcenia, ale dzięki temu macie pewność, że wszystko będzie dokładnie tak jak chcecie. 

Możecie trafić na DJa, który nie będzie chciał wprowadzać zmian, gdyż dopiero próbuje opracować swój sposób prowadzenia wesela i jeszcze nie czuje się pewnie. Albo na takiego, który ma swój “sprawdzony” program i będzie chciał się go trzymać za wszelką cenę.

3) Każdy DJ zachwala swoje umiejętności, sprzęt czy doświadczenie – ale co będzie, gdy dojdzie do niespodziewanej kryzysowej sytuacji i osoba, z którą podpisaliście umowę, nie będzie mogła pojawić się na Waszym weselu? Zostaje tak naprawdę tylko jedna opcja – zastępstwo. Mamy dużo kontaktów w branży weselnej, trzymamy się razem i pomagamy sobie wzajemnie. Dlatego możemy liczyć na naszych znajomych, którzy w razie bardzo dużej awarii będą w stanie nas wspomóc lub nawet zastąpić w prowadzeniu przyjęcia. I choć każdy DJ weselny to niepodrabialny indywidualista, to mamy koncepcję pewnych rozwiązań, dzięki którym przy zastępstwie Wasze przyjęcie zostanie poprowadzone według naszych wcześniejszych ustaleń i na najwyższym poziomie.

Wielu DJów może mieć problem z zapewnieniem zastępstwa, a nawet jeśli się uda, to często jest to osoba “z łapanki” i jej umiejętności nie są wcześniej zweryfikowane. Jaka jest szansa, że ten ktoś zrealizuje wizję Waszego idealnego wesela?

4) Mimo regularnego serwisowania sprzętu każda elektronika ma to do siebie, że awaria prędzej czy później musi się zdarzyć (i to zazwyczaj w najmniej spodziewanym momencie). A na naprawę głośnika w trakcie wesela nie ma ani czasu, ani warunków. Dlatego jedynym wyjściem jest posiadanie przy sobie zapasowych urządzeń, które w razie potrzeby będzie można szybko i niezauważalnie podmienić. Inwestycje w sprzęt dużo kosztują, ale dzięki temu macie pewność, że usługa zostanie zrealizowana zgodnie z umową.

W przypadku awarii kluczowego elementu (takiego jak np. konsoleta) DJ bez zapasowego sprzętu nie będzie w stanie dokończyć imprezy.

5) Jesteśmy na przyjęciu we dwóch – dzięki temu w lepszy sposób możemy koordynować przebieg wesela. Gdy jedna osoba zajmuje się muzyką, to druga może na chwilę wyjść “coś załatwić”, np. odnaleźć Was na zewnątrz i powiadomić, że za 10 minut tort. Panny młode w takiej chwili zawsze chcą coś poprawiać przy swoim wyglądzie i dlatego to jest takie ważne 🙂 We dwóch mamy możliwość rozdzielenia się, dzięki czemu na wiele sytuacji możemy szybciej i lepiej zareagować.

Jedna osoba również ma możliwość czuwania nad przebiegiem, ale naszym zdaniem nie w takim stopniu jak ekipa dwuosobowa. 

CENA WYNIKA Z:

ZAANGAŻOWANIA 

podchodzimy z entuzjazmem do naszej pracy i każde z wesel chcemy poprowadzić jak najlepiej.

1) Jako DJe weselni mamy trudne warunki pracy – jeździmy w długie trasy, często spędzamy po kilkanaście godzin na nogach w głośnym miejscu, wśród pijanych ludzi. Żeby temu wszystkiemu podołać, trzeba odpowiednio rozkładać siły. I choć fizycznie jesteśmy w stanie zagrać w każdym tygodniu roku nawet po kilka imprez, to przy takiej intensywności w pewnym momencie stracimy radość z wykonywanej pracy. Dlatego najważniejsze jest odnalezienie odpowiedniej proporcji między liczbą zagranych wesel, a motywacją do ich poprowadzenia, aby nie wpaść w pułapkę zwaną “wypaleniem zawodowym”.

Aby zadbać o odpowiednią regenerację naszej psychiki robimy przerwy od wesel. Nie zagramy dla Was w święta i zawczasu planujemy wolne weekendy. Choć perspektywa zarobku dodatkowych pieniędzy jest kusząca, to jeszcze ważniejsze jest utrzymanie odpowiedniego poziomu. A aby nadawać za każdym razem na pozytywnych falach, to raz na jakiś czas potrzebujemy odpoczynku. Tylko wtedy jesteśmy w stanie dawać z siebie więcej niż 100% 🙂

2) Wspomniałem wcześniej, że każde wesele wygląda u nas inaczej. Dzięki temu nie stoimy w miejscu i cały czas się rozwijamy. Robienie kilkadziesiąt razy w ciągu roku tej samej zabawy może znudzić, dlatego wprowadzamy innowacje i dodajemy coś od siebie. Dzięki temu możemy wyróżnić się na tle konkurencji autorskimi pomysłami i jesteśmy w stanie zaskoczyć Waszych gości nowością, której jeszcze nie widzieli.

Jest to swojego rodzaju wartość dodana do naszej usługi, gdyż dzięki temu Wasze przyjęcie zostanie na długo zapamiętane.

3) Jednak rozwój to nie tylko nowe formy prowadzenia wesela. Oprócz tego możemy wymienić m.in. szkolenia, również zakup nowej muzyki czy inwestycje sprzętowe. A to wszystko niestety kosztuje. Na rynku DJskim również spotykamy się z zalewaniem rynku tanim sprzętem pochodzącego z Chin, ale aby świadczyć usługę odpowiedniej jakości, to musimy postawić na rozwiązania skierowane dla profesjonalistów.

Początkujący DJ raczej korzysta z tańszego sprzętu czy muzyki pochodzącej z nielegalnego źródła, które są słabsze jakościowo.

konsoleta-dj-rece-zblizenie

PODSUMOWANKO

Równie dobrze mógłbym napisać, że na cenę za wesela składa się:

 • koszt zakupu sprzętu;
 • koszt serwisu sprzętu;
 • koszt ubezpieczenia;
 • koszt transportu i utrzymania auta firmowego;
 • koszt eksploatacyjny – płynów do dymu, baniek, suchego lodu;
 • koszt utrzymania magazynu;
 • koszt prowadzenia działalności i księgowego;
 • koszt strony www, serwera i domeny;
 • koszt reklamy;
 • zakup muzyki;
 • podatki;
 • czas poświęcony na spotkania, maile, telefony;
 • czas poświęcony na aktualizację bazy muzyki;
 • czas poświęcony na sprawdzenie sprzętu, pakowanie go do auta, dojazd, rozpakowanie, podłączenie, spakowanie, powrót i rozładunek na magazyn.

A dlaczego tak nie napisałem? Bo to nie prowadzi za nas wesela! To wszystko są rzeczy wtórne. Sprzęt zawsze można dokupić, tak samo reklamę. Jasne, że jakoś to musi być wkomponowane w cenę końcową. Ale dla Was to nie jest to istotne. Istotne jest to jaką usługę ostatecznie dostajecie jako para młoda – a musi to być usługa najwyższej jakości, bo tylko taką chcecie dostać. Dlatego na podstawie naszego doświadczenia wypracowaliśmy w WM Studio pewien zestaw wartości, którym kierujemy się nie tylko przy prowadzeniu wesel, ale przy całej “obsłudze” – od pierwszego spotkania z parą młodą aż do powrotu na magazyn po zakończonym przyjęciu.

 

Ale to w końcu ile dokładnie kosztuje ten DJ na wesele? Przecież po to czytam ten artykuł!
No dobra! Wy już wiecie z czego może wynikać cena, a my z kolei wiemy jak cenią się nasi koledzy z branży – podczas rozmów w kuluarach towarzyszących szkoleniom DJskim jest to jeden z najcześciej poruszanych tematów 😉 A zatem czas na konkretne stawki! Na początek przyjmijmy, że pod pojęciem „wynajęcie DJa na wesele” kryje się: oprawa muzyczna i prowadzenie wesela przez mikrofon przez całą noc oraz odpowiedni sprzęt nagłośnieniowy, oświetleniowy i konsoleta do odtwarzania muzyki. Nie uwzględniamy poprawin ani kosztów dojazdu. Obiecujemy, że artykuł będziemy sukcesywnie aktualizować – gdy to teraz czytasz, to poniżej opisujemy stawki DJów obowiązujące w 2021 roku.

Uważamy, że znalezienie DJa w kwocie poniżej 2000 złotych jest bardzo mało prawdopodobne, ale nie całkowicie niemożliwe. Jeśli Wam się to uda, to niemal na pewno będzie to albo osoba początkująca, albo zajmująca się weselami wyłącznie dorywczo. Albo akurat na Wasz termin był dobry rabat 😉

Zakładając budżet na DJa rzędu 2500-3000 złotych możecie liczyć na coś w rodzaju niższej półki średniej. Da się w tych pieniądzach znaleźć naprawdę świetnych DJów, którzy rozgrzewają parkiety do czerwoności i ich imprezy są mega udane, ale ich słabszą stroną jest wizerunek, marketing czy niezbyt duża liczba wesel. Do tego przedziału cenowego zaliczymy też DJów, którzy mogą pochwalić się doświadczeniem rzędu nawet kilkudziesięciu lat, ale niestety powoli zaczynają wypadać z obiegu (w skrócie – nie nadążają z duchem czasu i pozostali w latach 90 jeśli chodzi o sprzęt czy prowadzenie zabaw).

Jeśli chcecie zatrudniać DJa z doświadczeniem, który ma już wypracowany swój własny styl prowadzenia wesel i robi to w fajny sposób, to rekomendujemy nie schodzić poniżej kwoty 3500 złotych. Bazując na naszych obserwacjach jest to dolna granica budżetu, przy którym możecie przestać się stresować wyborem DJa i po prostu dobrze bawić na swoim weselu. Jeszcze raz podkreślimy, że jest to naszym zdaniem minimum – musicie liczyć się z wyższymi kosztami zatrudniając DJa z dużą ilością pomysłów, animacji tanecznych, samodzielnie stworzonymi zabawami czy stanowiskiem w konkretnym stylu.

Najlepsi i najpopularniejsi DJe w branży mogą dowolnie podnosić swoje stawki – wręcz nie ma górnej granicy. Jeśli ponadto zdecydowalibyście się na różnego rodzaju dodatki, które mają w ofercie (a są to na przykład: napis LOVE, ciężki dym, dekoracja światłem, pirotechnika, dodatkowy wokalista, instrumentalista albo konferansjer obcojęzyczny), to finalna kwota bez problemu może zrobić się 5-cyfrowa.

 

Mamy nadzieję, że udało nam się ociupinkę rozjaśnić jak kształtuje się cena za DJa weselnego w tych wyjątkowych latach 20 XXI wieku 😉 Jeśli artykuł był dla Ciebie przydatny lub interesujący, to zapraszamy do polubienia naszej strony na facebooku, aby być na bieżąco z naszymi kolejnymi wpisami!

KLIKNIJ TUTAJ jeśli chcesz poczytać inne wpisy na naszym blogu 🙂

Blog

znajomi-na-weselu-grafika-z-młodą-parą

Czy znajomi na weselu są siłą napędową?

Czy wyobrażacie sobie własne wesele bez przyjaciół? Często naszych najbliższych znajomych traktujemy jak rodzinę, bo zawsze są blisko nas i wspierają niezależnie od okoliczności. Ta wyjątkowa impreza jest wspaniała okazją, aby zgromadzić wszystkich przyjaciół w jednym miejscu – tym bardziej, że różni znajomi na weselu mogą widzieć się po raz pierwszy.  W sieci znajdziecie wiele… View Article

dzieci-na-weselu-taniec-zabawa

Dzieci na weselu – równoprawni imprezowicze z dorosłymi

Czy zabawa weselna musi być skierowana wyłącznie do osób dorosłych? Dzieci to wdzięczni i urokliwi goście, ale też na swój sposób problematyczni. Dodatkowo pojawienie się dzieci na weselu wzbudza wiele kontrowersji. Czy są one słuszne? Z jednej strony stoły zastawione szkłem i gorącymi posiłkami, do tego alkohol, czyli niezbyt przyjazne środowisko dla dzieci. Z drugiej… View Article

harmonogram-weselny-plan-wesela

Harmonogram weselny okiem DJa – praktyczne porady z naszego punktu widzenia – cz. 1

Plan wesela – komu to potrzebne? Każda przyszła para młoda w pewnym momencie organizacji własnego wesela staje przed bardzo ważnym wyzwaniem – jak zaplanować dzień ślubu, aby o niczym nie zapomnieć i ze wszystkim zdążyć? Nic nie jest proste, gdy robi się to pierwszy raz! Dlatego chcemy Wam ułatwić cały ten proces i podpowiedzieć kilka… View Article

Kontakt z nami

Jesteśmy z Warszawy,
działamy na terenie całej Polski.


WM Studio - Wedding Masters DJs
Chełmska 12/20
00-725 Warszawa

info@wmstudio.pl
Napisz na Messenger
+48 730 340 040