O co można zapytać DJa przed weselem? – cz. 4

In Blog

Prezentujemy ostatnią część przykładowych pytań do DJa weselnego – tym samym przedstawiamy Wam następne cztery wątki warte poruszenia. Tym razem głównie pytamy o to jak wygląda praca danego DJa podczas całej uroczystości oraz o dodatkowe koszty z tym związane. Do dzieła!
 
 
13. Czy musimy ponieść jeszcze jakieś dodatkowe koszty związane z DJem?

Pierwszy element to wyżywienie DJa – w większości przypadków trzeba przewidzieć mu miejsce przy stole, ale wszystko zależy od konkretnego przypadku. Zdarzają się osoby, które nie chcą w ogóle posiłków, niektórzy zadowalają się jednym ciepłym daniem, ale są też tacy, którzy zastrzegają, że mają dostawać takie same posiłki jak goście weselni.

Drugi element – transport sprzętu i przejazd na miejsce imprezy. Praktycznie zawsze wyceniane jest to w zależności od kilometrów dzielących lokal w którym odbywa się wesele od miejsca zamieszkania DJa, jednak równie często pewna odległość jest już wliczona w końcową cenę.

Trzecia rzecz – nocleg. Pod tym względem polityka DJów też jest różna; jedni wolą się od razu po imprezie przespać kilka godzin, wrócić po sprzęt i dopiero jechać dalej, inni od razu po weselu demontują sprzęt i wracają do siebie.

Wszystkie powyższe elementy warto od razu uwzględnić i zapisać w umowie.

14. Jak często robisz przerwy?

Jedną z podstawowych przewag DJa nad zespołami weselnymi jest to, że nie potrzebuje on przerw (pomijając te na skorzystanie z toalety oraz zjedzenie posiłku), a muzyka może być odtwarzana nawet wtedy, kiedy DJ nie znajduje się na stanowisku pracy. Można założyć, że generalnie nie powinno być żadnych przerw w muzyce, a na czas posiłków powinna być ona jedynie przyciszana oraz zmieniana na bardziej stonowaną.

Czasami harmonogram wydarzeń na weselu jest ułożony w taki sposób, że DJ jednak zaproponuje Wam zrobienie małej przerwy – zbyt długo trwające bloki taneczne mogą przynieść odwrotny skutek od zamierzonego! Pamiętajcie, że wesela są także okazją do spotkań rodzinnych i rozmów z dawno niewidzianymi osobami, a nie tylko zabawy na parkiecie.

15. Czy spożywasz alkohol podczas wesela?

Z naszych obserwacji wynika, że coraz mniej DJów pije alkohol podczas wesela. Związane jest głównie z faktem, że po zakończeniu zabawy trzeba wsiąść za kierownicę, jednak coraz więcej DJów chce wykazać się profesjonalnym podejściem do swojej pracy i dobrowolnie odmawia nawet kropli alkoholu. Zdarzają się symboliczne kolejki za zdrowie państwa młodych oraz pojedyncze drinki, jednak pamiętajcie, że postawienie alkoholu na stół dla obsługi nie jest obowiązkowe. Jeśli DJ twierdzi, że kategorycznie musi się napić w trakcie wesela w celu rozluźnienia i złapania lepszego kontaktu z publiką, to szczerze odradzamy współpracę z taką osobą.

16. Jakiego sprzętu używasz i czy dysponujesz sprzętem zapasowym?

Każdy DJ powinien znać się również na kwestiach sprzętowych i być w stanie uzasadnić dlaczego pracuje na takim nagłośnieniu i oświetleniu, a nie na innym. Większość DJ też jest świadoma, że nie będziecie się orientować się w zagadnieniach technicznych, dlatego jak najprostszymi słowami będą się starali Wam wytłumaczyć kwestie jakości i trwałości samego sprzętu oraz efektu, który dany sprzęt może zapewnić na Waszym weselu pokazując np. film z działania danego urządzenia.

Jeśli chodzi o tzw. sprzęt backupowy, to wyłącznie niewielki odsetek DJów może zaoferować takie rozwiązanie, a zapewnienie zapasowego nagłośnienia lub oświetlenia równoznaczne jest z wyższym wynagrodzeniem dla DJa. Niemniej jednak warto zapytać jaki jest plan awaryjny w przypadku zalania konsolety przez kogoś z gości lub spalenia głośnika.

 
 
 

Jest to koniec naszego poradnika dotyczącego rozmowy z DJem przed weselem. Przede wszystkim zapraszam do przeglądania wszystkich wpisów na naszym blogu, po ich lekturze na pewno będziecie bogatsi o nową wiedzę 😉

Na zakończenie wypadałoby dodać ze dwa zdania podsumowania… Przede wszystkim nie bójcie się zadawać pytań! Jeśli chodzi o wesela to każdy z DJów ma przynajmniej trochę imprez tego typu za sobą i na podstawie własnych doświadczeń będzie w stanie udzielić Wam dobrej rady jeśli nad czymś się zastanawiacie lub zwróci uwagę na kwestię, która do tej pory nie wydawała Wam się istotna.

Obie strony korzystają na lepszym poznaniu się przed imprezą – Wy możecie być spokojniejsi, gdyż jasno określiliście swoje wymagania i istnieje mniejsze prawdopodobieństwo „wpadki”, a my jako DJe w związku z tym czujemy się pewniej w swoich poczynaniach w trakcie imprezy. Występowanie „chemii” między Wami a DJem to będzie pewnym nadużyciem tego określenia, ale generalnie istotne jest, aby osobowościowo i personalnie DJ Wam odpowiadał – warto jest zatem spędzić razem trochę czasu na spotkaniu, gdyż łatwiej będzie Wam potem zaufać danej osobie i powierzyć jej prowadzenie Waszego wesela.

Recent Posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.