O co można zapytać DJa przed weselem? – cz. 2

In Blog

Dalszy ciąg przykładowych pytań do DJa weselnego – przedstawiamy Wam kolejne cztery tematy, które mogą być warte poruszenia podczas rozmowy z DJem. W tym odcinku będziemy starać się lepiej poznać człowieka z którym będziemy współpracować, a możemy to zrobić pytając się o dotychczasowe doświadczenie oraz sposób pracy. Zapraszam do lektury!

 

5. Jak długo jesteś DJem i na ilu weselach już zagrałeś?

Wesela są bardzo ważną uroczystością, więc ze względu na specyfikę prowadzenia tego typu imprez warto postawić wyłącznie na doświadczone osoby. Na rynku mamy zarówno osoby specjalizujące się wyłącznie w weselach, jak i wszechstronnych DJów, którzy oprócz wesel grają imprezy różnego typu. Warto dopytać czym DJ zajmuje się oprócz wesel i jakie ma w tym doświadczenie – może okazać się, że ktoś, kto głównie obsługuje szkolne dyskoteki nie będzie w stanie spełnić waszych oczekiwań.

6. Czy grałeś już w tym miejscu wcześniej?

Każde z miejsc ma inny rozkład pomieszczeń, akustykę czy rozmieszczenie gniazd elektrycznych, co należy uwzględnić przy instalacji sprzętu na imprezę, a lokali w których odbywają się wesela jest na tyle dużo, że nie sposób każdy z nich odwiedzić. Jeśli DJ nie zna danego miejsca, to w miarę możliwości powinien je wcześniej obejrzeć lub skontaktować się z obsługą, aby w dniu wesela nie napotkać żadnych nieprzewidzianych sytuacji. Jeśli układ sali jest niestandardowy, to warto poruszyć ten temat jeszcze przed podpisaniem umowy, gdyż może to wpłynąć na wycenę. Np. część lokali wymaga dodatkowego nagłośnienia gdy parkiet i część jadalna są oddzielone ścianą – wtedy niezbędne jest dostawienie jeszcze jednej kolumny, aby przy stołach było słychać co DJ mówi przez mikrofon.

7. Czy jesteś też wodzirejem / konferansjerem i jak to wygląda?

Niektórzy z DJów czują się bardzo komfortowo pracując z mikrofonem, inni wolą go jak najmniej używać, a jeszcze inni w ogóle nie biorą go do ręki i zabierają ze sobą osobę, która będzie się zajmować konferansjerką. Jeśli wcześniej wiecie, że wasi goście potrzebują zachęty aby ruszyć do tańca, to potrzebujecie wygadanej osoby; z kolei jeśli planujecie stonowane i spokojne przyjęcie, to lepiej nie decydować się na DJa, który co chwila będzie zagrzewać gości „do boju” różnymi okrzykami.

Warto też przedyskutować wcześniej te elementy wesela, które są na barkach DJa jeśli chodzi o jego prowadzenie – mam tu na myśli przede wszystkim przebieg oczepin. Często proponowane są zabawy z podtekstami seksualnymi, które mogą wprowadzić waszych gości w zażenowanie, dlatego lepiej powiadomić wcześniej DJa o Waszych preferencjach, a zabawy dopasować do charakteru imprezy.

W tym miejscu można też spytać się jak DJ reaguje na sytuację gdy nikt nie tańczy – jedni biorą do ręki mikrofon i próbują zmotywować ludzi do przyjścia na parkiet; z kolei drudzy nigdy czegoś takiego nie zrobią i postarają się ruszyć ludzi wyłącznie poprzez staranniejszą selekcję muzyki.

8. W jakim stopniu mamy wpływ na muzykę na naszym wesele? Czy spełniasz prośby gości odnośnie utworów i robisz dedykacje?

Część DJów gra swój sprawdzony repertuar weselny i pozwala tylko na niewielkie odstępstwa od tego; inni z kolei wolą, żeby to narzeczeni w głównej mierze ustalili muzykę którą chcą usłyszeć, a zadaniem DJ będzie przede wszystkim odpowiednie połączenie tego w całość. Najlepiej jest znaleźć złoty środek pomiędzy tymi podejściami – gdy DJ bazując na własnych zasobach muzycznych będzie podczas wesela dopasowywać się do gustu waszych gości, a w międzyczasie wplecie utwory, które koniecznie chcielibyście usłyszeć.

W niektórych przypadkach DJ powinien być w stanie udostępnić Wam swoją przykładową playlistę, abyście mogli się z nią wcześniej zapoznać i wprowadzić swoje uwagi.

Jeśli chodzi o życzenia gości weselnych dotyczących konkretnych utworów, to raczej nie ma problemów z ich spełnianiem – pod warunkiem, że pasują do waszych wcześniejszych ustaleń co do muzyki z DJem oraz znajdują się w jego dyskografii.

 

 

Trzecia część już za tydzień, pierwszą możecie przeczytać tutaj, a korzystając z okazji zapraszam do przeglądania wszystkich wpisów.

Recommended Posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.