Harmonogram weselny okiem DJa – kiedy podać tort? – cz. 5

Tort weselny kroić czas!

Tradycja tortu weselnego podobno pochodzi już z epoki starożytnego Rzymu. W tamtych czasach wierzono, że podanie wypieków na weselu zapewni nowożeńcom płodny związek. Obecnie tort weselny symbolizuje przede wszystkim dostatek, dobrobyt i słodkie życie w małżeństwie. Nic więc zatem dziwnego, że tort pojawia się niemal na każdym weselu, jednak jego forma jest różna – może różnić się stylem, kształtem czy kolorem, a ostatnio zamiast klasycznego ciasta coraz częściej można spotkać się z muffinkami lub bezami. Niezależnie jednak od jego wyglądu podanie tortu jest uroczystym momentem, a skosztowanie pierwszego kawałka przez parę młodą to jeden z elementów polskiej tradycji weselnej. Jeśli zastanawiacie się o której godzinie najlepiej podać tort, to niestety nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, choć w praktyce jest kilka odpowiednich momentów.

Wiele osób proponuje podawanie tortu weselnego na zakończenie oczepin. Jest on wtedy zwieńczeniem i ostatnim oficjalnym punktem wesela, a przerwa podczas jego konsumpcji przydaje się na posprzątanie sali po zabawach oczepinowych i przygotowaniu parkietu do dalszych tańców. Osobiście jednak nie jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania i nie polecamy go.

  • Po pierwsze – istnieje szansa, że część gości nie zobaczy tortu (mamy na myśli przede wszystkim rodziców z małymi dziećmi oraz seniorów), gdyż mogą być zmuszeni opuścić przyjęcie wcześniej.
  • Po drugie – znacznie większa grupa osób odmawia zjedzenia tortu o tej porze. Powiedzmy dyplomatycznie, że nie każdemu odpowiada słodki smak po degustacji wielu innych potraw i trunków 🙂
  • Po trzecie – część osób od razu po oczepinach domaga się zabawy (a oczepiny i towarzyszące im zabawy są zazwyczaj dość długim punktem). Przy podawaniu tortu czas oczekiwania na tańce się wydłuża, a przy tym ciężko jednoznacznie określić koniec przerwy na jego zjedzenie. Do tego z reguły niedługo po oczepinach podawany jest kolejny ciepły posiłek, co powoduje skrócenie bloku muzycznego i goście znów zaczynają się irytować.
  • Po czwarte – przy takim rozplanowaniu wydarzeń widzimy tendencję do wychodzenia dużej liczby gości natychmiast po torcie. Także jako młoda para będziecie musieli przetrwać szturm gości, którzy chcą się z Wami pożegnać – zamiast usiąść, odpocząć po oczepinach i delektować się własnym, pieczołowicie wybieranym tortem.

Najczęściej obecnie spotykanym rozwiązaniem jest podanie tortu bezpośrednio przed oczepinami. Za oknem jest już ciemno, dzięki czemu po zgaszeniu górnych świateł wszystkie atrakcje towarzyszące typu race, zimne ognie czy ciężki dym będą wyglądać jeszcze bardziej efektownie. Z punktu widzenia młodej pary plusem jest też to, że po torcie, a przed oczepinami państwo młodzi mają chwilę wytchnienia. My DJe dysponujemy wtedy czasem, aby przygotować gadżety, rekwizyty i nagrody do zabaw oczepinowych. Gdy uwiniemy się z powyższym, to najczęściej ostatni goście akurat kończą jeść tort, więc nie potrzebujemy dodatkowej przerwy “na ogarnięcie”. Łatwiej też wystartować z oczepinami, gdyż mamy większość osób obecnych na sali i nie trzeba ich dodatkowo zbierać w jednym miejscu. Jeśli jednak stwierdzicie, że potrzebujecie nieco więcej czasu na odpoczynek, to możemy zacząć grać krótki blok muzyczny – z naszej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby oczepiny odbyły się ciut później niż pierwotnie były zaplanowane (przed podjęciem takiej decyzji radzimy jeszcze skonsultowanie z ekipą foto i video czy mogą dłużej zostać). Zasadniczym minusem podania tortu tuż przed oczepinami może być mocne rozciągnięcie się w czasie tych dwóch punktów. Jeśli zaplanowaliście dużą liczbę zabaw, to połączenie tortu i oczepin w ramach jednej przerwy może negatywnie wpłynąć na imprezowe nastroje waszych gości (jednak ten argument odnosi się tak samo do podawania tortu po oczepinach).

Tort weselny może stanowić samodzielny punkt wesela i być serwowany niezależnie od oczepin. W naszym odczuciu jest to dobrym pomysłem – w szczególności, gdy na waszym przyjęciu ciepłe dania są serwowane w ramach bufetu, a nie serwowane do stolików. Wspomnieliśmy, że nie robimy przerw w muzyce bez powodu, a tort weselny jest świetnym powodem do jej zrobienia 🙂 Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się również podczas długich odstępów między daniami, ponieważ przerwa na tort może pozwolić na uzyskanie optymalnego czasu trwania bloku muzycznego, o czym pisaliśmy wcześniej przy okazji planowania posiłków. Za podaniem tortu sporo przed północą przemawia jeszcze jeden argument – obecność dzieci na weselu. Jest to grupa, która jako pierwsza idzie spać, dlatego jeśli na waszym weselu pojawi się dużo małych gości, to być może warto zrobić tort wcześniej. Dla dzieciaków jest on zawsze świetną atrakcją i dużo frajdy sprawi im zarówno oglądanie go, jak i późniejsze konsumowanie 🙂


Na niektórych weselach tort podaje się w ramach deseru po pierwszym posiłku.
Podania tortu tuż po obiedzie zdecydowanie nie polecamy – powinien być wtedy czas na pierwszy taniec i zabawę, goście na to czekają. W poprzednich dekadach do wykonania tortów weselnych używało się przede wszystkim tłustych, ciężkich kremów i część gości do tej pory ma taki obraz tortu, dlatego jako deser lepiej sprawdzi się coś na pierwszy rzut oka lżejszego – jak lody lub zwykłe ciastko. Tego typu deser również lepiej jest podać chwilę później, np. 45 minut po pierwszym tańcu. Gościom po pierwszych skokach na parkiecie trochę “uklepie się” w brzuszku i akurat znajdą miejsce, aby wcisnąć jeszcze coś słodkiego 🙂

Uogólniając możemy Wam zarekomendować tylko jedną rzecz – tort warto podać dopiero wtedy, gdy na zewnątrz już się ściemni. Na zdjęciach i filmie z waszego wesela cała towarzysząca oprawa audio-wizualna będzie znacznie lepiej wyglądać niż w świetle dziennym. Choć jest też druga strona medalu… Jeśli dopracowywaliście z cukiernikiem wszystkie szczegóły i tort wygląda dokładnie tak jak sobie go wymarzyliście, to dajcie innym możliwość podziwiać go gdy jest jeszcze jasno.

Na zakończenie warto dodać, że są też pary, które decydują się na wesele bez tortu, gdyż nie podoba im się cała “furora” i otoczka związana z jego podawaniem. Nie będziemy Was przekonywać, że tort na weselu musi być, wręcz przeciwnie! Jesteśmy jak najbardziej za organizacją wesela po swojemu, wedle własnych upodobań i zawsze wspieramy nasze pary młode w ich wyborach.


Podsumowując – nie ma jedynej słusznej pory jeśli chodzi o podanie tortu na weselu
. Mamy nadzieję, że na podstawie opisanych wyżej plusów i minusów dacie radę wyciągnąć odpowiednie wnioski i wybierzecie rozwiązanie, które najlepiej będzie pasować do Waszej koncepcji przyjęcia. Zachęcamy też do przeczytania poprzednich części dotyczących planowania poszczególnych punktów wesela:

cz. 1 – WSTĘP

cz. 2 – JEDZENIE

cz. 3 – PIERWSZY TANIEC

cz. 4 – PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

cz. 6 – OCZEPINY

cz. 7 – PODSUMOWANIE

Recommended Posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.