Harmonogram weselny okiem DJa – kiedy zacząć pierwszy taniec? – cz. 3

In Blog

Pora na pierwszy taniec, czyli startujemy z zabawą!

Gdy dostajemy harmonogram od młodej pary, to w 90% przypadkach mamy wpisaną tam konkretną godzinę pierwszego tańca. Również w 90% przypadków nie udaje się dotrzymać tej godziny. O co tu chodzi i dlaczego tak się dzieje? Należy zacząć od tego, że młodej parze czas na weselu biegnie w zdecydowanie innym tempie niż gościom. Od samego początku jesteście w centrum uwagi, a więc ktoś poprosi Was o zdjęcie, chcecie zapytać Waszych gości czy wszystko w porządku, w międzyczasie do dopilnowania jest parę kwestii, a do tego wszystkiego pojawia się stres przed pierwszym tańcem i chcecie się do niego przygotować, czasami jeszcze raz przećwiczyć… A żaden z tych elementów nie został uwzględniony w planie wesela.

Mimo tego, że niemal wszystkie pary młode chcą mieć pierwszy taniec jak najszybciej za sobą, to nasza rada jest następująca – nie warto się spieszyć z pierwszym tańcem, a zazwyczaj lepiej odrobinę przeciągnąć jego rozpoczęcie. Goście przyjeżdżają pełni emocji po ceremonii ślubu i jest to pierwszy moment, w którym mogą w końcu troszkę się wyluzować – gdyż oprócz jedzenia jest to również czas na rozmowy. Weźcie też pod uwagę przyzwyczajenia zaproszonych przez Was osób – babcia do obiadu lubi strzelić sobie kawkę, a wujek musi iść na papieroska gdy napełni brzuszek. Jeśli nie dacie gościom odrobiny czasu, aby zrobili te rzeczy przed pierwszym tańcem, to pójdą zająć się sobą tuż po nim. Siłą rzeczy prowadzi to do szybkiego opustoszenia parkietu, czego można uniknąć minimalnie opóźniając start pierwszego tańca.

Jednak tak jak przy wszystkich elementach wesela, tak również przy planowaniu czasu rozpoczęcia pierwszego tańca powinniście myśleć o oczekiwaniach Waszych gości. Jeśli zaproszone przez Was towarzystwo jest typowo imprezowe i już od samego wejścia na salę nie może doczekać się aż ruszy na parkiet, to wskazane jest wystartowanie wcześniej z tańcami, a tym samym z pierwszym tańcem. W tym miejscu warto nawiązać do poprzedniego tematu poruszanego na blogu, czyli podawania posiłków na weselu – przy stosunkowo szybkim rozpoczęciu pierwszego tańca powinna też dość szybko nastąpić przerwa. Ludzie są najedzeni, zaczynają się ruszać, wypity wcześniej alkohol zaczyna szybko parować, przez co robi się gorąco – należałoby więc gości jakoś schłodzić. W tym celu świetnie sprawdzi się np. podanie deseru po obiedzie w formie lodów około 30 minut po pierwszym tańcu, z czym coraz częściej spotykamy się na weselach.

Jako młoda para macie też tą przewagę, że jako pierwsi dostajecie posiłki, więc teoretycznie tego czasu do zagospodarowania macie odrobinę więcej. Dobrą propozycją może okazać się krótka, 15-minutowa sesja zdjęciowa w trakcie pierwszego posiłku. Przed rozpoczęciem zabawy Wasz wygląd jest ciągle nienaganny, być może robiąc zdjęcia rozładujecie napięcie przed pierwszym tańcem, a przy okazji goście dostaną czas na rozmowy oraz zajęcie się swoimi sprawami. Większość fotografów pozytywnie odbiera ten pomysł, gdyż do dyspozycji mają wtedy jeszcze odpowiednie światło dzienne, a my mamy wtedy argument dla najbardziej niecierpliwych osób, że bez pary młodej nie zaczniemy pierwszego tańca 🙂

A co w sytuacji, gdy nie ma pierwszego tańca? Można powiedzieć, że zawodowo zajmujemy się podrywaniem gości zza stołów 😉 Dlatego na taką okoliczność mamy przygotowanych kilka sprawdzonych propozycji jak ruszyć z zabawą i wyciągnąć gości na parkiet. Niezależnie jednak od tego czy pierwszy taniec się odbędzie, czy nie, to odradzamy ustalanie “sztywnej” godziny rozpoczęcia zabawy i liczymy na Wasze zaufanie w tej kwestii – parę wesel do tej pory już zagraliśmy i wiemy kiedy jest odpowiedni moment, aby wystartować z tańcami.

 

Skoro już wiecie o której można rozpocząć pierwszy taniec, to zachęcamy Was do dalszej lektury dotyczącej planu wesela, zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi częściami opisującymi następujące elementy przyjęcia: 

cz. 1 – WSTĘP

cz. 2 – JEDZENIE

cz. 4 – PODZIĘKOWANIA DLA RODZICÓW

cz. 5 – TORT WESELNY

cz. 6 – OCZEPINY

cz. 7 – PODSUMOWANIE

Recommended Posts

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.