DJ kontra ZESPÓŁ – 5 argumentów za wyborem DJa cz. 1

In Blog

WSTĘP

Większość z Was jako przyszłe młode pary staje przed dylematem dotyczącym wyboru osób odpowiedzialnych za oprawę muzyczną wesela. Kwestia ta wydaje się być na pierwszy rzut oka dużo łatwiejsza niż taką jest w rzeczywistości. Zapewne każdy z nas choć raz był na imprezie zarówno z DJem, jak i zespołem, dzięki czemu w naszych głowach istnieje już wyrobiony pogląd na temat tego co i kto nam się bardziej podoba.

Wiele zagadnień dotyczących muzyki weselnej i samego prowadzenia imprezy jest kwestią gustu i zależy od preferencji narzeczonych, rodziny i gości; jedni nie wyobrażają sobie wesela bez zespołu, drudzy w ogóle nie biorą go pod uwagę. Statystyki pokazują, że cały czas większą popularnością cieszą się zespoły weselne, jednak DJe z roku na rok są coraz częściej wybierani. Jedni i drudzy mają trochę inne podejście do tematu zabawy i muzyki, dzięki czemu wzajemnie się uzupełniają i tworzą tym samym zdrową konkurencję na rynku. Kogo zatem wybrać – DJ czy zespół? Poniżej przedstawiamy Wam pięć naszym zdaniem najważniejszych elementów, w których DJ góruje nad muzyką graną na instrumentach.

1. Cena

Nieprzypadkowo cena pojawia się na pierwszy miejscu – można powiedzieć, że w życiu jest niewiele zasad, a jedną z nich jest zasada zwana CCC – czyli Cena Czyni Cuda.

Przyjęło się, że DJ zawsze kosztuje mniej niż zespół, jednak w obu przypadkach znajdziemy tańsze i droższe opcje. Cena jest zawsze bezpośrednio związana z liczbą osób w składzie – dobry zespół stanowi przynajmniej kilku instrumentalistów plus wokal (i to w minimalnej konfiguracji), a dobry DJ może występować jako jedna, ewentualnie dwie lub trzy osoby. Jednak nie jest to jedynym elementem składającym się na końcową cenę, a stawki na rynku są uzależnione od wielu różnych czynników.

Co w takim razie ma jeszcze największy wpływ na stawkę? Naszym zdaniem najistotniejszym czynnikiem jest nabyte doświadczenie oraz posiadane umiejętności – niską cenę najczęściej proponują osoby początkujące, o niewielkich zdolnościach, gdyż jest to dla nich jedyny sposób na zdobycie klienta. Własne wesele przeżywa się tylko jeden raz, dlatego mimo wszystko warto dopłacić i wybrać profesjonalistów. Zapewnią Wam oni bezpieczeństwo i spokój ducha oraz będą gwarancją udanej imprezy w przeciwieństwie do kogoś najtańszego, niepewnego i bez zapasowego sprzętu w razie awarii. Pamiętajcie, że jedni i drudzy mogą zapewnić Wam niezapomnianą uroczystość 😉

2. Elastyczność

Spotkaliśmy na swojej drodze bardzo dużo zespołów weselnych, które od wielu lat każde wesele prowadzą według wypracowanego przez siebie „klucza”. Zdarzyło się nam nawet, że będąc na przyjęciach w niewielkim odstępie czasowym trafiliśmy kilkukrotnie na ten sam zespół – już przy drugim spotkaniu z nimi byliśmy w stanie odgadnąć utwory które pojawią się jako następne niemal ze stuprocentową skutecznością, gdyż panowie nie zmieniali ani piosenek, ani ich kolejności.

W przypadku DJów sytuacja opisana powyżej jest nie do pomyślenia! Główne zadania DJa podczas każdej imprezy to dobór muzyki i odpowiednie jej zmiksowanie. Jeśli osoba grająca posiada obszerną wiedzę muzyczną i jest zaznajomiona z trendami muzycznymi, to potrafi adekwatnie dobrać repertuar. Przekłada się to poniekąd na zdolność odczytywania panującego na parkiecie nastroju i podejmowania odpowiedniej reakcji na potrzeby publiczności. I choć ostateczne słowo co do tego jaki utwór będzie grany jako następny zawsze należy do DJa, to jednak cały czas trzeba mieć na uwadze jak na dany kawałek zareaguje publika – a zadanie nie jest proste, ponieważ za każdym razem DJ trafia na innych gości. Kiedy zwolnić, kiedy przyspieszyć, kiedy zagrać mocniej, a kiedy delikatniej albo w którym momencie zmienić klimat – nauczenie się wyczucia ludzi wymaga przynajmniej kilku tysięcy godzin spędzonych za konsoletą podczas imprez, ale dzięki tej umiejętności DJ jest w stanie poprowadzić całą zabawę tak, aby zagrać różnorodnie i jednocześnie cały czas mieć osoby tańczące na parkiecie. Nie sposób dogodzić wszystkim naraz, ale dzięki elastyczności można sprawić, aby znakomita większość była zadowolona.

Elastyczność DJa przejawia się nie tylko podczas prowadzenia samego wesela i powinniście mieć z nią styczność jeszcze na długo przed dniem Waszego święta. W WM Studio zawsze dążymy do tego, aby Wasza uroczystość była wyjątkowa, niepowtarzalna i jedyna w swoim rodzaju. Na spotkaniu przed weselem wysłuchujemy pomysłów narzeczonych i pomagamy nadać kształt całej imprezie tak, aby jak najwierniej zrealizować wizję przyszłej młodej pary odnośnie ich wymarzonego wesela. Służymy dobrą radą opartą na doświadczeniu z innych imprez, natomiast nigdy niczego nie narzucamy. Słaby DJ czy zespół w porównaniu do nas nie będą na tym polu elastyczni. Takie osoby za wszelką cenę będą starały się wymusić na Was własną koncepcję całego wesela zamiast dostosować się do waszych potrzeb i pomysłów. Jeżeli ktoś forsuje na siłę własną wizję i uporczywie stawia na swoim, to naszym zdaniem taka osoba jest niewarta jakiejkolwiek współpracy.

Recent Posts